yansımalar, yanılsamalar, gölgeler, suretler...

Tuvallerden Sinema Perdelerine Taşanlar;

-

Birlikte tüketiniz;

Tuvallerden, sinema perdelerine taşan tablolar;

“Portrait of a Heart” Christian Schole

 

Portrait of a Lady on Fire” Celine Sciamma

“Portrait of a Lady on Fire” çekimler yapılırken bir çok tablo kullanılsa da, belki de filmin en etkileyici sahnelerinden biri olan bu sahnede yönetmen Celine Sciamma, Christian Schole’nin 2013’te boyadığı “Portrait of a Heart” tuvalinin etkisini canlandırmıştır.

 

“Netockha Nezvanova” İlya Gluzanov

 

“Kış Uykusu” Nuri Bilge Ceylan

İlya Gluzanov’un Dostoyevski’nin “Netockha Nezvanova” (Dotoyevski’nin ilk romanı) romanı için çizdiği resimi, Dostoyevski tutuklanıp Sibirya’ya sürüldüğü için roman yarıda kalmış ve eser kullanılamamıştı. Nitekim yıllar yıllar sonra Nuri Bilge Ceylan bu eseri “Kış Uykusu” filminde (afişte) kullandı.

 

“The Tower of Babel” Pieter Brueghel

 

“Metropolis” Fritz Lang

“Metropolis” döneminin en pahalı sessiz film olma özelliğini taşımakla beraber, İstanbul’da gösterime girmek üzereyken hükûmet tarafından ateizm propagandası yaptığı ve komünizmi övdüğü gerekçeleriyle yasaklanmıştı. “The Tower of Babel” tablosunu “Kuran ve Tevrat’a göre Tanrı’nın gazabı” fikrinden etkilenerek yapan Pieter Bruegel yıllar sonra Fütüristik bir distopya filminin en önemli simgesine ilham olmuştur.

 

“House by the Rail Road” Edward Hopper

 

“Pyscho” Alfred Hitchcook

Edward Hopper’ın 1925 tarihli tuval üzerine yağlı boya eseri “Demiryolundaki Ev” şu anda New York’taki Modern Sanat Müzesi’nde bulunuyor.
Resim, Joseph Hurley ve Robert Clatworthy tarafından tasarlanan Alfred Hitchcock filmi Psycho (1960) ‘da Bates Motel evindeki tasarım üzerinde etki etmiştir.

 

“Tıpatıp İkizler” Diane Arbus

 

“The Shining” Stanley Kubrick

Ucube fooğrafçısı olarak bilinen Diane’nin en çok bilinen fotoğraflarından olan “Tıpatıp İkizler”, Kubrick sinemasının “The Shining”filmine büyük etki eden bir anın canlanmasına sebebiyet vermiştir. Filmi izlemeyenlerin belki tatlı bulacağı bu an fim izlendikten sonra kesinlikle değişecektir.

 

“Ascending and Descending” Maurits Cornelis Escher

 

“İnception” Christopher Nolan

Yayınlandıktan kısa süre sonra son 25 yılın en iyi filmleri arasına giren “İnception” filminde paradoks sahnesinde kullanılan, “Ascending and Descending” tablosudur. “Bunun gibi kapalı döngüler rüyanın sınırlanmasını sağlar.”

 

“Wheatfıeld with Crows” Van Gogh

“Dreams”Akira Kurosawa

Belirsiz olmakla beraber Gogh’un yaptığı son eser olduğu söylenen “Wheatfıeld with Crows” tablosu ise yapıldığı bölgeden çok daha uzaktan bir yönetmenin filminde işlenmiştir. Japon yönetmen Kurosawa’nın “Dreams” filmi Cannes Film Festivali’nde yarışma dışı gösterilmiştir.

 

“Nighthawks” Edward Hopper

 

“Pennies From Heaven” Herbert Ross

Listede ikinci kez yer alan Edward Hopper’ın bu defa müzikal içerikli olan “Pennies From Heaven” filminde kullanılan “Nighthawks” tablosunu görüyoruz. Birçok ödül toplayan bu filmde aynı zamanda çok iyi bir tablo canlandırılması yapıldığını söylemek mümkün.

 

“The Hunters in the Snow” Pieter Bruegel

“The Mirror” Andrei Tarkovsky

Tarkovsky’nin “The Mirror” filminde kullandığı “The Hunters in the Snow” tablosu Batı resim sanatının ilk kış tasvirlerinden biri olarak kabul edilir. Bu tablo aynı zamanda Tarkovsky’nin “Solaris” filminde ve Danimarkalı yönetmen Lars von Trier’in yapımı “Melancholia” filminde de işlenmiştir. Fakat biz resmi ilk gösterimi hiç yapılmayan “The Mirror” yapıtındaki işleyişini ele almak istedik. Cannes film festivalinde gösterimi yapılmasına izin verilmeyen bu filmi anlamak için derin yoğunlaşma ve düşünme gerekiyor.

Tuvaller dolusu bilinç, perdeler büyüklüğünde farkındalıkla kalın.

Yazan:https://www.instagram.com/iibadeath/

Paylaş

Son Yazılar

POPÜLER KATEGORİLER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here