yansımalar, yanılsamalar, gölgeler, suretler...

Salgın Konulu Filmler;

-

Sinema filmleri; üretildikleri çevrenin sosyal ve düşünsel yapısından etkilenir. Bu, yaşanmasına ihtimal vermediğimiz hikayeleri barındıran fantastik, bilimkurgu türleri için de geçerlidir. Özellikle bu türlerin, toplumsal korkulardan en fazla beslenen türler olduğu söylenebilir. Modern toplumdaki en büyük korkulardan birinin temelinde insan ve doğa çatışmasını görürüz. İnsanların, doğadaki canlıların yaşam alanlarında yaptığı müdahalelerin bir sonucu olarak ortaya çıkan salgın hastalıklar, sinemada karşımıza popüler bir tema olarak çıkar.

Yaşadığımız salgının birinci yılına yaklaşırken, salgın filmlerinin de popülerliğine popülerlik kattığını söyleyebiliriz. Tam da bu nedenle salgın temasını ele alan, türünün en iyi örneği olan 10 filmi listeledik.

 

 • Son Umut (Children of Men), 2006

 

Yıl 2027’dir. Dünya’da doğurganlık sona ereli 19 yıl olmuştur. Artık üreyemen insanlık, kaotik bir yapıya bürünmüştür. Ülkelerin politik düzenlerini de etkileyen bu durum karşısında insanlar bir umut ışığı aramaktadır.

Son Umut, ismiyla aynı adı taşıyan bir  P.D. James’e ait bir roman uyarlamasıdır. Alfonso Cuarón’ın yönetmenlik dehasını konuşturduğu film, “En İyi Görüntü Yönetimi” Oscar’ını elinde tutmaktadır.

 

 • Salgın (Contagion), 2011

Yaşadığımız günlere belki de en yakın ayrıntıları barındıran ve tam da bu yüzden izleyince fazla etkilenilmesi garantili bir salgın filmi. Doğa/insan çatışmasının korkutucu sonuçlarını en gerçekçi şekilde yansıtan bir salgın filmi.

Amerikalı, Oscar ödüllü yönetmen Steven Soderbergh’ın yönettiği filmin oyuncu kadrosu da adeta bir yıldızlar geçidi: Marion Cotillard, Matt Damon, Laurence Fishburne, Jude Law,

Gwyneth Paltrow, Kate Winslet ve Jennifer Ehle.

 

 • Körlük (Blindness), 2008

2008 yapımı olan Körlük, José Saramago’nun 1995 tarihli aynı adı taşıyan romanından uyarlanmıştır. Filmde, enfekte olduktan sonra yavaş yavaş görme duyularını kaybeden insanlar, gruplar halinde binalara kapatılarak izole edilirler. Bir doktor ve karısı da bu gruplardan birinin içerisindedir

Görsel tercihleriyle size körlüğü göz bebeklerinize dek hissettiren iyi bir edebiyat uyarlaması.

Yönetmen koltuğunda Fernando Meirelles’i gördüğümüz filmin başrollerinde ise; Julianne Moore ve Mark Ruffalo yer almaktadır.

 

 • Grip (Flu), 2013

Bilinmeyen bir hastalık, solunum yoluyla bulaşarak, enfekte olan kişilerin 36 saat içerisinde ölümüne sebep olmaktadır. Tüm hayatı felç eden bu hastalık karşısında insanlar, hem zamanla hem de hastalıkla savaşmak zorundadır.

Hollywood sinemasına alternatif arayanlar için Güney Kore sinemasından Kim Sung-su’nun yönettiği ve başrollerini Soo Ae, Jang Hyuk ve Park Min-ha’nın paylaştığı temposu yüksek, etkileyici bir salgın filmi.

 

 • Karantina (Quarantine), 2008

Korkutucu ve yüksek tempolu bir film arayanlar ise tercihlerini 2008 yapımı “Karantina” filminden yana kullanabilir. Ancak filmin orijinalinin İspanyol yapımı REC (2007) filminin yeniden çevrimi olduğunu belirtmek gerek. Hollywood versiyonu,John Erick Dowdle tarafından yönetilmiştir. Başrollerinde Dexter dizisinden hatırladığımız Jennifer Carpenter ile birlikte Jay Hernandez ve Greg Germann’ı görmek mümkün.

 

 • Zombi Ekspresi (Train to Busan), 2016

Zombi Ekspresi, Güney Kore sinemasının öne çıkan korku/gerilim filmlerinden biridir. Yeon Sang-ho tarafından yönetilen filmde, virüsle enfekte olan insanların zombiye dönüşmesini gördüğümüz, bizi koltuklarımıza çivileyecek bir korku filmi. Ayrıca film Cannes Film Festivali’nde gösterilmiştir. Hem sanat-sever hem korku filmi severler; hala izlemediyseniz buraya!

 

 • 28 Gün Sonra (28 Days Later), 2002

28 Gün Sonra, Londra’daki bir araştırma merkezindeki denek maymunların, bir grup aktivist tarafından serbest bırakılması ile çevreye ölümcül bir virüs yayılmasını konu alır. Virüsten etkilenen kişiler, insani özelliklerini terk ederek cinayete eğilimli saldırgan yaratıklara dönüşür.

Danny Boyle’un yönetmenliğini yaptığı İngiliz yapımı olan filmin oyuncu kadrosunda; Cillian Murphy, Naomie Harris, Megan Burns, Brendan Gleeson, Christopher Eccleston’ı görmek mümkün.

 

 

 • Twelve Monkeys (1995)

On iki Maymun, salgın filmleri denilince ilk akla gelen, listelerin vazgeçilmezi bir film! Bilim kurgu ile gerilimin harika birlikteliği olan distopik filmin yönetmenliğini Terry Gilliam’ın yaptığı film. Ölümcül virüsün yeryüzündeki yaşamı imkansız hale getirmesiyle, yer altında koloniler halinde yaşanılan bir evrende geçer. Salgın hastalık ve zamanda yolculuk temasını bir potada eriten filmin başrollerinde Brad Pitt, Bruce Willis ve Madeleine Stowe rol alır.

 

 • Salgın (The Crazies)

Salgın, suya karışan bir virüsün bulaştığı insanları şiddetle meyilli bir hale dönüştürmesini konu ediniyor. Gittikçe canileşerek birbirlerini öldüren insanlar ile salgından etkilenmemiş insanların karantinada kaldığı bölgedeki kıyasıya hayatta kalma mücadelesini görüyoruz. Breck Eisner’ın yönettiği filmin baş rollerinde; Timothy Olyphant, Radha Mitchell, Joe Anderson ve Danielle Panabaker yer alıyor.

 

 • Yeryüzündeki Son Aşk (Perfect Sense), 2011

 

Michael ilişkilerde bağlanma sorunu yaşayan usta olan bir şeftir. Başarılı bir biyolog olan Susan ise salgın hastalıklar için tedavi geliştirmeye çalışan ekiptedir. Susan ve Michael, tüm Dünyada insanların duyularını yavaş yavaş yok eden bir salgın hastalığın baş gösterdiği bir dünyada birbirlerine aşık olurlar. Bu kez hayatta tutulmaya çalışan insanların yanında duygular ve aşk da olacaktır. David Mackenzie’nin yönettiği filmin baş rollerini iki iddialı isim olan Ewan McGregor ile Eva Green paylaşmaktadır.

 

 

 • Mistik Olay (The Happening), 2008

Belirsiz bir virüsün yayılmasıyla, insanların zihinlerini etkileyerek onları intihara meyilli hale getiren gizemli bir virüs karşısında verilen bir mücadeleyi görüyoruz. İsmini tamamen yansıtan bu kendine has salgın filminin yönetmenliği M. Night Shyamalan’a ait. Filmin oyuncuları arasında; Mark Wahlberg, Zooey Deschanel, John Leguizamo ve Betty Buckley’i görmek mümkün.

 

 • Tehdit (Outbreak), 1995

Salgın filmlerinin ilk örneklerinden sayabileceğimiz Tehdit, bulaşıcı hastalıklar uzmanı Albay Sam Daniels’in Zaire’de ortaya çıkan bir virüsü incelemek üzere görevlendirilmesi ysonrasında yaşanan olayları konu alır.

Yönetmenliğini Alman kökenli Amerikalı yönetmen Wolfgang Petersen üstlendiği filmin başrollerinde; Dustin Hoffman, Rene Russo, Morgan Freeman ve Donald Sutherland gibi oyuncular yer alır.

Yazan; Fatma Şahin, https://www.instagram.com/fatmas7/

Paylaş

Son Yazılar

POPÜLER KATEGORİLER

Önceki İçerikKarın Gurultusu
Sonraki İçerikAhfâ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here